Burun Estetiği Ameliyatı - Op. Dr. Hadi Nural - Antalya Mediface
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Burun Estetiği Ameliyatı – Op. Dr. Hadi Nural

  BURUN ESTETİĞİ (Septorinoplasti)

  Yüzünüze Uyumlu Bir Burun

   

  Burun estetiği ameliyatı burnun estetik ve solunum fonksiyonunun düzeltildiği ameliyattır.

  Estetik burun ameliyatı burunu solunum fonksiyonunun gözetildiği, normal hale getirildiği yüz harmonisine uygun burun şeklinin yapıldığı bir ameliyattır. Burun şekli burun fonksiyonlarını bozmayacak şekilde olmalı ve burun şeklinin ameliyat olmuş görüntüsü vermemesi gerekir. Nihai burun şekline tabii ki hasta ile beraber karar verilmesi gerekir. İstenen burun şekli cinse, yaşa ve kültüre göre değişkenlik göstermektedir. Burun şeklinin yüz harmonisine uygun olacağı gibi cins, yaş ve kültüre uygun olmalıdır. Antalya Mediface Tıp Merkezi doktorlarından Op. Dr. Hadi Nural burun estetiği hakkında en sık sorulan soruları cevaplıyor...

  • Burun Estetiğinde 30 Yıllık Tecrübe
  • Tamponsuz Burun Estetiği
  • Minimum Morarma ve Şişlik
  • Doğal Görünüm
  • Yüzünüz ile Uyumlu Doğal Bir Burun
  • Kişiye Özel Tedavi Planı

  Burun estetiği operasyonları, burun kemerinin veya ucunun şeklini değiştirmek; burnun boyutunu küçültmek veya büyütmek için yapılmaktadır. Ayrıca burun deliklerinin boyutu, burun kökü ile alın arasındaki bölge ya da burun ucu ile dudak arasındaki açı iyileştirilebilir. Solunum fonksiyonun yerine getirilmesine engel olan polip, sinüzit, burun etleri ve deviye septum gibi problemler de giderilebilir. 

  Estetik burun ameliyatı esnasında, solunum fonksiyonu gözetilmeli ve yüz harmonisine uygun bir burun şekli yapılmalıdır. Ameliyat etkenlerinin fark edilememesi için doğal hatlara bağlı kalınmalıdır. Ameliyat sonrasında nasıl bir burun oluşturulması gerektiği, hasta ve doktor tarafından birlikte kararlaştırılmadır. Hastanın tercihi olan burun şekli cinsiyetine, yaşına ve kültürüne de uygun olmalıdır. 

  Estetik burun ameliyatı neden gereklidir?

  Yaptığımız burun ameliyatlarının %90'ınında, şekil bozuklukları ile birlikte nefes alma şikayeti de mevcuttur. Birçok insan, nefes alma problemi iyileştirilirken şekil değişikliği de yapmak istemektedir.  Bu doğru bir karardır; çünkü septoplasti olarak adlandırılan burun iç ameliyatında çıkarılan kıkırdak dokuları, estetik amacıyla rekonstruksiyon için kullanılmaktadır. Farklı zamanlarda yapılan burun içi ve estetik operasyonlarında gerekli kıkırdak dokular bulunamadığı için, bu yapıların kulak veya kaburgadan alma zorunluluğu oluşmaktadır. 

  Hastanın ailesi ve yakın çevresi tarafından en sık yönetilen sorulardan biri, burnun estetiğe ihtiyacı olup olmadığıdır. Bunun için en ideal yanıt; kişi eğer fotoğraf çektirirken veya aynaya bakarken burun şeklinden rahatsızlık duyuyorsa ameliyatın yapılabileceğidir. 

  Estetik burun ameliyatı burunda şekil bozukluğu olan ve şekil bozukluğuna bağlı nefes alma sıkıntısı olan kişilere yapılır. Burundaki her şekil bozukluğu nefes alma problemi ile beraber değildir. Ancak, büyük bir sıklıkla burun ucunun düşük olması nefes problemine neden olur ve hasta bundan haberdar değildir. Bu açıdan ameliyattan önce teferruatlı burun muayenesi gereklidir. Burun muayenesinin yanı sıra endoskopik yöntemle yapılan burun içi muayenesi de gereklidir. Burun etlerinin büyük olması, burun içi sinüzit akıntısının olup olmaması değerlendirilmelidir. Eğer kişide kendisini rahatsız edecek derecede şekil bozukluğu yanında nefes almasına engel olacak burun eti büyümesine sinüzit ameliyatı gerekirse estetik burun ameliyatı ile beraber tüm ameliyatlar aynı anda yapılabilmektedir.

  burun estetiği

   

  Estetik burun ameliyatı rhinoplasty kimlere yapılır?

  Burunda şekil bozukluğu olan ve solunum problemleri yaşayan kişilere estetik burun ameliyatı yapılabilir. Bazı nefes alma sorunlarının kaynağı mevcut olan şekil bozukluklarıdır. Burun ucunun düşük olması, bunlardan biridir.  Bu nedenle, ameliyat öncesinde ayrıntılı bir burun muayenesi ve endoskopik burun içi muayenesi de gerekir. Burun etlerinin boyutu, burun içinde sinüzite bağlı akıntıların olup olmadığı değerlendirilmelidir. Hastanın hem şekil bozukluğu hem de nefes alma sorunu varsa estetik burun ameliyatı ile beraber tüm işlemler aynı anda yapılabilmektedir.

  Doğumsal veya daha sonra meydana gelen yaralanmaya bağlı burun deformiteleri haricinde; ruhsal, psikososyal ve anatomik yapının tam gelişmesi için hem erkek hem de kadınların 17 yaşını doldurmuş olması tavsiye edilir.  

  Nasıl bir burun yaptırmalıyım?

  Burnun nasıl olması gerektiği tamamen bireysel faktörlere göre değişir. Hastanın istediği burun şekli fonksiyonu bozacak şekildeyse hekim tarafından uyarılmalıdır. Ancak; kişinin istediği burun ile hekimin anladığı burun şekli tamamen farklı olabileceği için, yapılacak işlemlerin kesinlikle çok detaylı bir şekilde konuşulması gerekir. Burnun fotoğrafları üzerinde yapılan değişikler iki boyutlu olduğu için tüm değişikliklerin anlaşılabilmesi için diğer hastaların değişim fotoğrafları da kontrol edilebilir. 

  Detaylı bir inceleme ve ortak bir karar sonucunda burnun şekli üzerinde hasta ve hekim ameliyat öncesi mutlak ortak görüşte olmalıdır . Çoğu zaman hastalar tarafından medyadan gösterilen değişik burun şekilleri kişinin anlatmak istediği hakkında ipucu verse de, hiçbir zaman o burnun aynısının yapılmasına dair bir öneride bulunulmamaktadır. Yüz bir bütündür ve burun da yüz ile beraber değerlendirilmelidir. Başka bir yüzdeki güzel bir burun, diğer bir yüz için kesinlikle uygun olmayabilir. 

  Burun estetiği öncesi değerlendirme nasıl yapılır?

  Operasyondan önce yapılan görüşmelerde öncelikle hastanın mevcut burnu ile ilgili şikayetleri ve beklentileri değerlendirilir. Dış yapısı incelenen burnun, palpasyon ile burun kıkırdak yapıları hissedilir. Burun ucunda düşüklük varsa, parmak ile bası yapılarak düzeyi değerlendirilir. Hasta, normal ve kuvvetli şekilde olmak üzere nefes aldırılır, burun yan duvarlarının çökme derecesi belirlenir.  

  Burnun farklı açılardan fotoğrafları çekilir, ameliyat sonrası oluşacak muhtemel görüntü bilgisayar üzerinden oluşturulur. Daha önceden hastamızla aynı burun şekline yakın estetik burun ameliyatı yapılmış diğer hastaların da fotoğrafları gösterilerek ortak bir kanıya varılır. 

  Nefes alma problemi varsa, endoskopik cihaz yardımıyla burun içi yapıları ayrıntılı olarak kontrol edilir. Daha şiddetli vakalarsa sinüs filmi çekilmeli; polip, sinüzit, burun etleri ve deviye septum gibi sorunların varlığı tespit edilmelidir. Hem şekil bozuklukları hem de yapısal problemler, aynı operasyon esnasında iyileştirilebilir. Tüm incelemeler bittiğinde, hastanın kan tetkitleri tamamlanır anestezi ekibinnin de hastaya onay vermesi sonucu  ameliyat günü planlanır. 

  Yeni burnumun şeklini ameliyat öncesinde görme şansım var mıdır?

  Yeni burnun şeklini belirlemek ve anlamak için hem hastanın hem de doktorun görüşleri çok önemlidir. Ameliyat sonrasında gerçekleştirilecek olan burun görüntüsü photoshop yardımıyla hastaya gösterilir, burun şekli hakkında tartışılabilir. Yine hastaya benzer yapıda ameliyatların gerçek sonuçları gösterilerek ameliyat sonucu hakkında detaylı bilgi sahibi olmasına yardımcı olunur.

  Burun estetiği operasyonu öncesi hazırlık nasıl yapılır?

  Operasyondan 1 hafta önce aspirin ve türevi olan kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Ancak, ilaçların sürekli kullanılması gerekiyorsa öncelikle reçete eden doktora danışılmalıdır. Ameliyat öncesi ve sonrasında bir süre boyunca sigara kullanılmaması önerilir. Kadınların menstrüasyon döneminde olmasının operasyon için herhangi bir sakıncası yoktur. 

  Operasyonun yapılacağı gün hastaneye gelmeden önce makyaj yapılmamalı, saç jölesi gibi ürünler kullanılmamalı, takı takılmamalı ve rahat kıyafetler giyilmelidir. Ameliyattan 6 saat önce yiyecek veya içecek tüketilmemelidir. Belirlenen saatten yaklaşık 1 saat öncesinde hastanede olmak, işlemlerin yapılmasını kolaylaştıracaktır. 

  Burun estetiği ameliyatında hangi anestezi kullanılır?

  Estetik burun ameliyatları genel anestezi uygulanarak yapılır. Yalnızca burun ucunu kapsayan ameliyatlarda lokal anestezi veya sedasyon kullanılabilir. Genel anesteziyle yapılan operasyonlarda, hastanın tansiyonu ve nabzı istenilen şekilde ayarlanabilir, kan kaybı daha azdır.  Yeni nesil anestezik maddeler oldukça geliştirilmiştir. Hastanın anestezinin etkisinden çıkma süreci daha konforludur. 

  Estetik burun ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

  Estetik burun ameliyatları, işlem yapılacak bölgeye ve ihtiyaçlara göre değişiklik gösterebilir. Birçok ameliyat türü mevcuttur ve hangisinin tercih edileceği planlamalar sonucunda belirlenmektedir. Ameliyat tekniği olarak açık veya kapalı teknik kullanılır. Açık teknikte, burun deliklerinin ortasında bulunan ve kolumella olarak adlandırılan yapının derisinde ters V şeklinde kesi yapılmaktadır. Burun ucunun iyileştirmesi gereken durumlarsa, revizyonda, travmatik ve kırık burun ameliyatında tercih edilmektedir. Kapalı teknikte ise deride hiçbir kesi yapılmaz, işlem burun içinden kesi yapılarak yürütülür. Hastanın burun ucunda şekilsel bir bozukluk bulunmuyorsa, yalnızca burun kemiğinde çıkıntı mevcutsa kapalı teknik uygulanır.  

  Açık veya kapalı teknikte uygulanan burun ameliyatlarının büyük bir çoğunluğunda rekonstriksiyon olarak adlandırılan burnun yeniden yapılandırılması gerçekleştirilir. Operasyonda burundan çıkarılan fazla kıkırdaklar burnu sağlamlaştırmak ve hastanın rahat nefes alabilmesi için kullanılmaktadır.

  Yapılan işleme ve sorunun boyutuna göre, operasyon süresi 2-3 saat arasında değişmektedir.

  Kapalı teknik mi, açık teknik mi?

  Uygun tekniğe karar verme aşamasındaki büyük etken, hastanın burun yapısıdır.  Fonksiyonel bir sorun veya aşırı şekil bozuklukları yoksa kapalı yöntem ilk tercih olacaktır. Büyük problemleri düzeltme ya da burnun yeniden şekillenmesi gerekiyorsa açık teknik uygundur. Hangi yöntemin gerektiği, hekim tarafından yapılan ön görüşmeler ve muayene esnasında belirtilir.  

  Burun ucunun düzeltilmesi gereken ameliyatlarda açık teknik, yalnızca burun kemerinin onarımı yapılacaksa kapalı teknik tercih edilebilir. Kapalı ya da açık tekniğin seçimi, aynı zamanda cerrahın yatkınlığının olduğu alana da bağlıdır. Bazı cerrahlar açık teknik ile tüm operasyonları gerçekleştirebilirken, bazı cerrahlar ise sadece kapalı tekniği tercih etmektedir.  Her iki tekniği başarıyla uygulayan cerrahlar da mevcuttur.

  Kapalı yöntemde burundan çıkarılan yapılar görünür, kalan yapılar ise tahmin edilir. Estetik burun ameliyatlarında çıkarılan yapılardan daha çok, kalanlar önemlidir.  Açık teknik tercih edilse dahi, burun ucunda yapılar kesi hızlıca iyileşmekte ve birkaç ay sonlar izler kaybolmaktadır.  

  Açık estetik esnasında, burun deliklerinin arasındaki bölgeye kesi atılarak burun derisi yukarı alınır. Tüm iç yapının görüntülenebilmesinden dolayı, özellikle ilk eğitim yıllarının ilk aşamasında olan cerrahlar için avantajdır. Öğrenim yıllarında sıkça bu tekniği uygulayan cerrahlar, alışkın oldukları yöntemle devam etmektedir. Kapalı tekniğe oranla öğrenilmesi ve uygulanması daha kolay olan açık teknikte,çok  düşük bir ihtimal dahi olsa yara izi kalma olasılığı vardır.

  Estetik burun ameliyatlarında genellikle kapalı rinoplasti (rhinoplasty )  tekniği kullanılır. Burun yapısının temelini oluşturan kıkırdak, kemik ve yumuşak dokuya yeniden şekil verilir. Burnun ucundaki düşüklük, fazla yükseklik, burun ile dudağın açısı, burun kemerindeki çıkıntılı veya eksik alan, burundaki eğrilik, burun deliklerinin anormal yapısı düzeltilerek estetik görünmeleri sağlanır. Bununla birlikte nefes alma problemlerinde başlıca etkili olan deviye septum (burun orta duvar eğriliği) ve konkalara (burun etleri) da müdahale edilebilir.  Yeniden şekillenen burnun dışına iyileşmeyi kolaylaştıran özel bantlar yapıştırılıp, yaklaşık 1 hafta boyunca kalacak olan atel alçı yerleştirilmektedir. 

  Burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hastaların birçoğunun ortak endişesi, ameliyat sonrası yara izinin kalıp kalmayacağıdır. Eski yıllardan beri estetik operasyonlar yapılsa da, teknolojik değişimler ve bilimsel yenilikler sayesinde günümüzdeki ameliyatlar sonrasında iz oluşmamaktadır. 

  Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıl olur?

  Son yıllarda burun estetiği tekniklerin gelişmiş olması nedeniyle, hem ameliyat sırasında hem de ameliyat sonrası dönemde de konfor sağlanabilmektedir. Ameliyat esnasında çok az kanama, sonrasında ise minimum seviyede kızarıklık ve şişlik olmaktadır. Hastaların büyük bölümü 5-6 saat sonra, bazıları ise doktor karanına bağlı olarak hastanede bir gece kalıp ikinci gün taburcu olmaktadır.

  Op.Dr.Hadi Nural ameliyatlarından sonra kendi tekniğine bağlı olarak tampon kullanmaya ihtiyaç duymamaktadır. Bazı hastaların ameliyatlarından sonra koyulması gerekli olan silikon delikli burun tamponları bir gece sonrasında çıkarılmaktadır,bu tamponlarla birlikte gece de nefes alınabilmektedir. Burun estetiğinde tampon uygulanması şart değildir. Ancak tampon kullanımında daha az şişlik görüldüğü için hastaya avantaj sağlamaktadır.  

  Burun sırtında bir hafta boyunca alçı kalmalı; bir hafta sonrasında ise alçı ve dikişler alınıp üç gün boyunca kullanılacak ince bir flaster yapıştırılmalıdır. Ten rengi bantlar, burundaki ödemin çözülmesi için önemlidir.  Hastalar normal ofis işlerine üç gün, günlük işlerine ise yaklaşık bir hafta içerisinde başlayabilir.  3 hafta sonra yapılan yürüyüş veya hafif egzersizler sakıncalı değildir; ancak ağır spor ve egzersizlerin yapılması için 2 ay, yüzme için ise 6 hafta beklenilmelidir.  

  Burun ucunda meydana gelebilecek bir miktar hissizlik olağan kabul edilir. Bu problem, 2-3 ay içerisinde azalarak yok olur. İyileştirmeyi kolaylaştırmak ve ödemi yok etmek için burun yapısına bağlı olarak nasıl burun masajı yapılacağı gösterilir.Ayrıca hastamıza ameliyat sonrası nelere dikkat etmesi gerektiği detaylı olarak antalya  mediface tıp merkezi çalışanları tarafından anlatılmaktadır.

  Burnun yeni şekli 3. hafta itibariyle ana hatlarıyla gözlemlenebilir. Ancak, burnun son halini alması 6 ay ile 1 sene aralığında sürebilir. Yapılan araştırmalar, yeni görünümünden memnun olan hastaların insan ilişkilerinde ve davranışlarında pozitif yönde etkiler oluştuğunu göstermiştir.  

  burun estetiği ameliyatı

  Burun estetiği sonrası kullanılacak ilaç ve kremler nelerdir?

  Ameliyattan hemen sonra antibiyotik, ağrı kesici, antihistaminik ilaçlar 1 hafta boyunca hekimin önerdiği dozlarda alınmalıdır. Burun spreyi ve kremleri ise yaklaşık 3-4 hafta süreyle kullanılmalıdır.  

  Burun estetiği sonrası tamponlar acıtır mı?

  Burun estetiği operasyonlarından sonra tamponlar çıkartılırken çok ağrı oluştuğuna dair söylentiler vardır, ancak bunlar tamamen yanlıştır. Günümüzde kullanılan tamponlar silikondan imal edilmektedir ve çıkarma esnasında çevre dokulara yapışmadığı için hiçbir ağrı hissedilmemektedir. Yine yukarda belirttiğimiz gibi Hadi Nural ameliyatlarından sonra tampon kullanımına ihiyaç duymamaktadır dolayısıyla hastalarımızın %90 ı burun ameliaytı sonrası ilk haftayı daha konforlu ve rahat geçirmektedirler.

  Burun estetiği sonrası tamponlar ne zaman alınmalı?

  Ameliyat sonrası kullanılan delikli burun tamponları bir gün sonra çıkarılmaktadır. Fakat yapılan işleme ve hastanın durumuna göre birkaç gün süreyle kalabilmektedir. Burun tamponunun kullanımı her ameliyat sonrasında gerekmemektedir. Tampon kullanılmadığında, ilerleyen günlerde daha fazla ödem oluşabildiği için bir gece tampon kullanımını tercih etmekteyiz. Ayrıca, tampon kullanılmadığında sızıntılara bağlı olarak gelişen burun tıkanıklığı daha yoğun yaşanmaktadır.  Endişe ve korku duyulan tampon çıkarma işlemi ise, yapışmayan silikon tamponların kullanımıyla birlikte ağrısız olarak alınabilmektedir.  

  Burun estetiği ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyiz (spor gözlük vb.)?

  Ameliyattan sonra hastanın yapması veya yapmaması gerekenler hekim tarafından ayrıntılı bir şekilde belirtilir. Yürüyüş veya hafif spor 3.hafta itibariyle yapılabilse de, ağır aktiviteler için 2 ay beklenmelidir. İlk aşamada 2 hafta, daha sonra ise 2 ay boyunca burun darbelere karşı korunmalıdır. Ameliyatla yeniden şekillendirilen yapıların tam olarak yerleşmesi için en az 6 ay gerekmektedir. 

  Operasyondan üç gün sonra lens kullanılabilir. Hafif çerçeveli gözlük kullanılıyorsa 1 ay, ağır çerçeveli gözlük kullanılıyorsa 3 ay ara verilmelidir. 

  Burun estetiği sonrası morluklar neden oluşur?

  Morluklar, ameliyata bağlı oluşan kan sızıntılarının cilt altına yayılması nedeniyle meydana gelmektedir. Ancak, özellikle son birkaç yıl içerisinde geliştirilen teknikler ve ameliyat cihazları yardımıyla, hastalarda minimum seviyede morluk oluşmaktadır. Oluşan morluklar ameliyatın tekniği, hastanın tansiyon durumları ve ameliyat sonrası bakım ile doğru orantılıdır. Bu nedenle bitki çayları, E vitamini takviyesi, aşırı sarımsak tüketiminin ameliyattan iki hafta öncesinde bırakılması gerekir.   

  Burun estetiği sonrası morluklar ne zaman geçer?

  Morluklar, ilk haftanın sonunda büyük oranda azalır. Bazı hastalarda ise hiç morluk görülmemektedir. Mevcut morluklar 7 ile 10 gün içerisinde tamamen geçtiği için, birey aktif hayatına başlayabilir.  

  Burun estetiği sonrası ödemler ne zaman kaybolur?

  Operasyondan sonraki ilk 2 gün, ödem ve şişliğin en yoğun olduğu dönemdir. Hastanın bireysel özelliklerine ve uygulanan ameliyat tekniğine göre değişim gösteren bu durum sonrasında hızla çözülerek 1-2 hafta içerisinde tamamen yok olur. Ortalama iki hafta sonra, kişinin günlük hayatını etkileyebilecek düzeyde bir ödem bulunmayacaktır. Ancak, burnun kemik yapısındaki ve burun üst bölgesindeki şişliklerin inmesi birkaç ay sürebilmektedir. Burun ucunda ise 6 ay ile 1 yıl aralığında ödemin iyileşmesi beklenir. 

  Septoplasti deviasyon burun kemiği ameliyatı nedir?

  Burun içinde bulunan, fonksiyonel bozukluklara ya da nefes alma problemlerine neden olabilen kemik ve kıkırdak eğriliklerinin düzeltilmesi ameliyatıdır. Çıkarılan eğri kıkırdaklar, burun ucu ve burun sırtının yeniden yapılandırması, sağlamlaştırılması için kullanılabilir. Yaygın olarak estetik burun ameliyatlarının bir parçası olarak yapılsa da, tek yöntem olarak da uygulanabilmektedir.

  Septum deviasyon ameliyatı ne kadar sürer, anestezi kullanılır mı?

  Septoplasti olarak da tanımlanan bu operasyon, yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmektedir. Bireysel tercihlere veya işlemin zorluk derecesine göre genel, lokal ve sedasyon olmak üzere tüm anestezi çeşitleriyle yapılabilmektedir.

  Septum deviasyonu ameliyatı sonrası dikkat etmek gereken hususlar nelerdir?

  Bu tür operasyonlardan sonra 24 saat süreyle tampon kullanılması tavsiye edilir. Kullanılan tamponlar nefes almaya olanak sağlayan silikon tamponlardır. Hasta, ameliyattan 6 saat sonra taburcu edilebilir, hastanede yatışa gerek yoktur. İlk gece yüksek yastıkta yatılması, ödemin azaltılması için soğuk uygulaması yapılması önerilir. Hastanın yüzünde de morluk oluşmayacaktır. Ağrı ve hapşırığı önlemek için ağrı kesici ilaçlarla birlikte antihistaminik de kullanılmalıdır. Tamponun çıkarılmasıyla birlikte yumuşatıcı pomad ve sprey kullanımına geçilir.

  Septum devisyon ameliyatını SGK karşılar mı?

  Önceki tarihlerde burun estetiği ile ilgili bir operasyon yapılmamışsa, SGK tarafından bu işlem karşılanabilir.  

  Revizyon burun estetiği nedir?

  Daha önceki dönemlerde estetik burun ameliyatı yaptırmış olan bir hastanın; burunda oluşan şekil bozukluğu veya nefes alma problemi sebebiyle tekrar ameliyat olmasıdır. Genel şartlarda revizyon burun estetiği oranları %3 ile %15 arasında değişmektedir. Oranlar, burun estetiği operasyonlarının kötü sonuçlandığı anlamına gelmemektedir. Yalnızca hedeflenmiş olan ve ölçümlenen kriterlerde milimetrik sapmalar oluşmaktadır.  Eski görünümünden daha kötü bir görünüme sahip olma ihtimali binde bir gibi çok düşük seviyededir. Revizyon nedeniyle yapılan burun ameliyatları, çok daha basittir ve daha önceki ameliyata bağlı olarak komplike edilebilmektedir. 

  Revizyon burun ameliyatı neden yaptırmalıyım?

  Burunda şekil bozukluğu ya da nefes alma problemleri mevcutsa revizyon yapılmalıdır.  Yeniden bir ameliyatın yapılmasına karar verebilmek için, önceki ameliyatın üzerinden 1 yıl geçmelidir. Bunun nedeni, estetik burun operasyonlarından sonra burun ucunda oluşan şişliğinin oturmasının birkaç yıl alabilmesidir. Özellikle burun ucunda yapılacak revizyon ameliyatları için acele davranılmamalıdır.  

  Yaz mevsiminde burun estetiği ameliyatı yaptırılır mı?

  Yaz ve kış mevsimi fark etmeksizin her zaman burun ameliyatı yapıyoruz. Bu etkendeki en önemli kriter, hastayı etkileyebilecek ve rahatsız olmasına sebep olabilecek hava sıcaklığıdır. Günümüzde birçok ortamın klimalı olması nedeniyle her zaman ameliyat yapma olanağı vardır. Yaz mevsiminde burun ameliyatı yapılmış ise 3 hafta sonra denize girilebilir, 1-1,5 ay sonrasında da güneş gözlüğü takılabilmektedir. Burnun güneşten korunması dahilinde rahatlıkla dışarı çıkarılabilir. 

  Rinoplasti ameliyatını, KBB uzmanı mı yoksa plastik cerrahi uzmanı mı yapmalıdır?

  Burun estetiğini hangi uzmanlık alanındaki doktorun yapması gerektiğine dair kesin bir ayırım yoktur. Genellikle burun içerisinde yapılan ameliyatlar KBB hekimleri tarafından gerçekleştirilir. Estetik burun ameliyatının yanı sıra septoplasti, mevcut burun etlerinin küçültülmesi, sinüzit, horlama ameliyatları kombine ve tek seferde KBB hekimleri tarafından yapılabilmektedir. Bir plastik cerrahi uzmanı septoplasti ameliyatını yapabiliyorsa, estetik burun ameliyatını da yapabilir. Bazı durumlarda plastik cerrahların burun içi ameliyatı yapması gerekiyorsa KBB hekimi de ameliyata dahil edilebilir. Kısaca; rinoplasti ameliyatlarını yeteneği ve bilgisi en iyi olan KBB veya plastik cerrahları yapmalıdır. 

  Doktor seçimini yaparken nelere dikkat etmeliyim?

  Doktor seçiminde tecrübe faktörü çok önemlidir. Klasik bir görüş, bir cerrahın estetik burun ameliyatını tam anlamıyla anlayabilmesi için 200 operasyon yapması gerektiğine inanmaktadır.  ABD’de bir plastik cerrahi uzmanının yıl boyunca 20-30 kez estetik burun ameliyatı yaptığı düşünüldüğünde, tecrübenin kaç yıl içerisinde oluşacağı tahmin edilmektedir. Op.Dr.Hadi Nural 30 yıllık ameliyat tecrübesine sahip olup son 16 yılda    günde 2 rhinoplasty burun estetiği  operasyonu tamalamyarak yılda 600-700 operasyon ortalamasına ulaşmıştır.

  Tecrübe haricinde doktorun bilgisi ve önceden işlem yapılan hastaların görüşleri internet kirliliği faktörü baz alınmadan öğrenilmelidir. Ayrıca doktorun ameliyatı gerçekleştirdiği hastane, ortamın fiziki şartları, ameliyat sonrası bakım ve takibin önemi de büyüktür. Doktorun geçmiş dönemlerde estetik operasyon uyguladığı işlemlerin sonuçları da incelenmelidir.

  Burun estetiği maliyetleri neye göre belirleniyor?

  Burun estetiğinde maliyeti etkileyen başlıca faktörler kullanılan malzemenin kalitesi, ameliyatın süresi, uygulanan anestezinin şekli ve ameliyatın risk orandır. Estetik cerrahi alanın yanlışça bir tıp branşı olarak algılanmamalı, sanat ve el işçiliği üzerine çalışmaların da yapıldığı unutulmamalıdır. Bu tür operasyonlardan ameliyatın mükemmel olması maliyetten çok daha önemlidir. 

   

  Op.Dr. Hadi Nural Burun Estetiği Ameliyatı Konusunda Sık Sorulan Soruları Yanıtlıyor

  Op.Dr. Hadi Nural Burun Estetiği Ameliyatı Konusunda Hasta Yorumları

  Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak Op. Dr. Hadi Nural hakkında yazılan diğer yorumları okuyabilirsiniz.

  Estetik Burun Ameliyatı Hakkında Makalelerimiz

  Estetik Burun Ameliyatı Detaylı Bilgi Al

   Yorum Yap "Burun Estetiği Ameliyatı – Op. Dr. Hadi Nural"

   1. Banu Aktoz

    Merhaba Doktor Hadi Nural a rhinoplasty operasyonu yaptırmak istiyorum ama yaz mevsimde burun estetiği ameliyatı yapabiliniyor mu ?

    • Mediface Destek Ekibi

     Yaz aylarında burun estetiği ameliyatlı rahatlıkla yapılabilinir.
     Sadece operasyon sonrası 2 ay güneş gözlüğü takılmamalıdır ve ilk 1 ay direk olarak güneş ışığına maruz kalmamaya çalışmak gerekiyor. Şapka takmak yeterli olacaktır.
     hava şartlarına bağlı olarak terlemenin burun estetiği ameliyatına hiç bir zararı
     yoktur. Rahatlıkla yaz mevsiminde burun estetiği ameliyatı yaptırabilirsiniz.

   2. Nevin Akay

    Hadi hocam bundan yaklaşık 1yıl önce başka şehirde rhinoplasty burun estetiği ameliyatı oldum ama hiç nefes alamıyorum Antalya da size gelip muayene olmak istiyorum revize burun estetiği olmak için ilk ameliyattan sonra ne kadar süre geçmiş olmalı ?

    • Mediface Destek Ekibi

     Merhaba burun estetiği ameliyatınızdan 1 sene kadar süre geçtiyse rahatlıkla istediğiniz zaman muayene için gelebilirsiniz.

   3. Melek Sobay

    Burun estetiği yaptırmak istiyorum Antalya’dayım daha önce Hadi Nural’ burun ameliyatı yaptıran var mı? Fiyatları nasıl, tavsiye eder misiniz?

    • Ayşegül Özsoy

     Merhaba 1 sene önce ben ve kuzenim doktor hadi nurala burun estetiği yaptırdık.Antalyada burun estetiği denildiğinde Hadi Nural ismini mutlaka duyarsınız zaten.İnternette yerli yabancı bir sürü sitede yorumlarıda okuyabilirsiniz.Çok memnun kaldık gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim kendisini öncelikle 30 yılı aşkın burun estetiği tecrübesi olan bir doktor.Ameliyat sonrasında tampon dahi koymaya ihtiyaç duymuyor hatta 5 saat sonra rahatlıkla taburcu olup ilk geceyi evinizde rahatca geçirebiliyorsunuz. Bunlar hep ameliyat sonrasında sizi konforlu ve rahat hissettiren detaylar. 2020 burun estetiği fiyatları mutlaka değişmiştir zaten muayene olmadan genelde fiyat vermiyorlar ama siz yinede bi kurumla görüşün derim.

   4. Işıl Soyaslan

    Burnumda deviasyon var burun estetiği ameliyatı için Antalya’da doktor araştırdım ve çok fazla Doktor Hadi Nural önerisine rastladım fiyatları hakkında bilgi rica edebilir miyim?

    • Mediface Destek Ekibi

     Merhabalar Dr.Hadi Nural kulak burun boğaz ve fasiyal plastik cerrahi uzmanı olduğu için burun deviasyonu ve burun estetiği ameliyatlarında dış görünüşün dışında iç yapıdaki deviasyon ( burun kemik eğriliği ) kaynaklı burun tıkanıklığı problemlerini de başarıyla tedavi edebiliyor.
     Detaylı bilgi için 02423397272 nolu telefonumuzdan bizlere ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.

   5. Defne Akyol

    Merhaba Ameliyat sonrasında burun tamponu çıkarılırken acı ağrı sızı hissedermiyiz ?

    • Mediface Destek Ekibi

     Burun estetiği ameliyatlarımızın neredeyse tamamında artık tampon kullanımına ihtiyaç duymuyoruz dolasıyla ameliyat sonrasında ilk gece nefes yollarınız açık bir şekilde rahatlıkla nefes alabiliyorsunuz.Sonrasında 2-3 kere ameliyat sebebiyle oluşan kabukların temizliği için merkezimize gelmeniz yeterli oluyor

   6. Ayça Yaman

    2020 yılında burun estetiği fiyatlarınız hakkında bilgi alabilir miyim?

   7. Dilara Yeniay

    Hadi hocam merhaba burun estetiği öncesi sonrası resimlerinize nereden ulaşabiliriz ?

    • Mediface Destek Ekibi

     Merhaba yasalar gereği internet sitelerinde öncesi sonrası resim paylaşmak yasak,dolayısıyla muayeneye geldiğinizde sizlere yüzlerce burun estetiği resmi göstermemiz mümkün.Diğer günlük paylaşımlarıda bilgi amaçlı kendi instagram sayfamda yayınlıyorum.

   8. Ceren Gülcü

    Burun estetiği için Antalya gelmek istiyorum Almanyadayım arkadaşım yaptırdı doktor hadi nural en iyisi diyor ama fiyat öğrenmek istiyorum

    • Mediface Destek Ekibi

     Merhaba info@mediface.com.tr adresine mail atabilir veya +905306070360 nolu whatsapp hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.Yurt dışından gelen misafirlerimiz için ilgili departmanımızda çalışan arkadaşlarımız havalimanı transfer,hotel konaklaması ve diğer bütün ayarlamaları organize edebiliyor.

   9. Merve Özzeybek

    Merhaba Hocam Antalya ve İstanbul’da burun estetiği fiyatları çok değişkenlik gösteriyor.ideal burun estetiği fiyat aralıkları sizce hangi fiyatlar arasında olmalı ?

    • Mediface Destek Ekibi

     Merhabalar bu konu doktorun tecrübesi yaptığı estetik operasyonlara göre değişkjenlik gösteriyor. Burun estetiği fiyatları doktordan doktora değişkenlik gösterir.
     Burun estetiği operasyonu yaptırmayı düşünenler fiyattan ziyade öncelikle doktorun tecrübesi ve referanslarını baz alarak doktor seçmeliler.

     • Berat A

      Merve hanımın sorusuna bende burun estetiği yaptırmış biri olarak yazmak istedim Gerçekten fiyat ilk kriteriniz olmamalı bu ameliyatı 5000 tl ye yapan da var 30.000 tl ye yapan doktorda var .Tecrübe cok cok önemli insanlar akıllı telefonlara 10 bin 15 bin tl para veriyorlar ama burun estetiği yaptırırken daha ucuza estetik yaptırmaya çalışıyorlar.Hadi bey 30 senedir burun estetiği yapıyor ben dahil çevremden 4 kişi kendisine ameliyat olduk sonuçlardan çok memnun kaldık

   10. Deniz acar

    Burun ESTETİĞİ için fiyat bilgisi verir misiniz?

   Yorum bırak

   Haritada Göster

   Çağlayan Mah. Bülent Ecevit Bulvarı No: 171 E-Blok Muratpaşa/Antalya

   WhatsApp

   Mobil telefonunuzdan iletişime geçin

   info@mediface.com.tr

   E-Posta ile iletişime geçebilirsiniz