+905306070360

Botoks

Botoks nedir, etki mekanizması nasıldır?

Botox , Clostrodium botulinum adı verilen bir toksinden özel olarak elde edilen ve tamamen zararsız hale dönüştürülmüş bir proteindir, bu toksin sinir uçlarından Asetil Kolin salınımını azaltarak sinir ile kas arasındaki irtibatı keser ve böylece kas kasılmasını geçici olarak durdurur. Daha önceleri tıbbi endikasyon olarak birtakım hastalıklar da kullanılırken 2002 yılından itibaren FDA(Amerikan Gıda ve İlaç Yönetimi Kurumu)tarafından kozmetik olarak kullanılmasına da izin verilmiştir. Flacon içinde bulunan botox 2, 5cc % 0.9 Nacl (serum fizyolojik) ile sulandırılarak kullanılır, 1 flacon içinde 100 Ünite botox bulunur.

Botoks ne amaçla kimlere kullanılır?

Zamanla yüzümüzde kırışıklıklar oluşmaya başlar ve bunlarda yaşlı görünmemize yol açar, özellikle mimiklerini çok kullanan kişilerde bu çizgilenmeler daha erken olur. İşte botoks bu mimik kaslarının kasılmasını geçici olarak felç ederek daha genç bir görünüm kazandırır.18 yaşını geçmiş, botulinum toksinine karşı alerjisi olmayan, kas hastalığı olmayan herkes kullanabilir. Botox sistemik dolaşıma geçmediği için sadece yapıldığı kaslarda etki etmesine rağmen, hamilelikte ve emzirme döneminde güvenilirliği tam kanıtlanmadığı için kullanılmaması daha uygun olur. Yine kas hareketlerine etki eden bazı ilaçlar etki artırımı yapacağı için birlikte kullanılmamalıdır. Yaşlı hastalarla ilgili olarak doz ayarlanımı yapılmasına gerek yoktur.

Botoks yüzümüzde ve vücudumuzun hangi bölgelerine yapılmalıdır?

Botoksun yüzümüzde klasik olarak uygulandığı 3 bölge vardır.

1-Göz çevresi(kazayağı)

2-Kaş arası(Glabella)

3-Alın.

Bu 3 temel bölgenin haricinde ağız çevresi ve boyunda da kullanılmaktadır, ama bu bölgedeki mimik kasları çok güçlü olmadıkları için yeterli cevap alınamayabilir. Özellikle de ağız çevresinde kullanıldığında bir takım istenmeyen etkilere yol açabileceği kişilere ayrıntılı olarak anlatıldıktan sonra yapılmalıdır. Botoks bunların haricinde terleme tedavisinde ve migren tedavisin de de kullanılmaktadır.

Botoks un etki süresi ne kadardır?

Botox un etkisi yapıldıktan sonra 4. Gün başlar ve 10. Günden sonra pik yapar, bu nedenle 10. Günden sonra bir kontrol yapmak gerekir ve ortalama olarak 4-6 ay sürer. Kişinin yapısı, kırışıklıkların derinliği, botoks başlama yaşının erken ya da geç olması gibi etkenler bu süreyi etkiler. Tekrarladıkça etki süresi giderek artar. Kişinin botox başlama yaşının erken olmasının önemi kırışıklıklar çok derinleşmeden yapılmasıdır, kas kasılması olmadan derinleşen çizgilerde botoxun etkisi çok azalır ve bu kişilere mutlaka dolgu yapılmalıdır.

Botoks işlemi sonrasında ne gibi problemlerle karşılaşabiliriz?

Ağrı için işleme başlamadan 10-15 dakika önce topikal etkili anestezik pomad sürülerek beklenilmektedir, ama yine de kişinin ağrı eşiği çok önemlidir ama botox işleminde ağrı hiçbir zaman primer bir sorun olmamıştır. İşlemin uygulama süresi 5 dakikadır ve kişi işlemden hemen sonra sosyal yaşantısına geri dönebilir. İşlem sonrası Ekimoz ve ödem nadiren olur, eğer yüzeysel damarlanma varsa daha dikkatli yaparak bu bölgelerden mümkün olduğu kadar uzak kalınmalıdır. Bütün bunlara rağmen işlem sırasında damara girilirse işlem hemen durdurulmalı ve o bölgeye buzla baskı yapılmalıdır, Aspirin ve benzerleri gibi kan sulandırıcı ilaç kullananlarda daha dikkatli davranmalıdır. İşlem sonrasında o bölgeye masaj yapılmamalıdır,

-1saat süresince mimik kasları çalıştırılmalıdır

-O gün yüksek yastıkta yatılmalıdır

-Baş öne eğilmemeli, ağır egzersiz ve spordan kaçınılmalıdır

-Alkol alımından kaçınılmalıdır

-Sıcak buhar ve saunadan kaçınılmalıdır.

Bütün bunlara dikkat edilmezse botoxun etkisinin başlaması gecikmiş olur. Güneş ve suyun hiçbir etkisi yoktur. Bazı kişilerde 1-2 gün boyunca baş ağrısı olabilir, endişe edilmemelidir.

Botoks Ücreti nelere göre değişkenlik göstermektedir?

Botoks ücretlerimiz ziyaretçilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda yapılacak olan bölge sayısı ve miktara göre değişkenlik göstermektedir.

Botoks işlemini hangi doktorlar yapmalıdır?

Yüz anatomisini iyi bilen hekimler yapmalıdır. Yüz anatomisinin en uzun eğitimi KBB ihtisası sırasında verilmektedir, Plastik Cerrahlar da ihtisas eğitimleri sırasında KBB asistanları kadar yoğun olmasa da yüz anatomisi eğitimini almaktadırlar. Bu iki hekim grubu dışında kalan bütün hekimler yüz anatomi eğitimini ihtisas süresinde almazlar, ama daha sonra birtakım kurslarla bunu tamamlamaktadırlar.

Koltuk altı botoks nedir,nasıl yapılır?

Koltuk altı ter bezlerinin çalışmasının geçici olarak durdurulması sonucu terlemenin azalmasını sağlayan bir işlemdir. Bu etkisini Asetil Kolin salgılanmasını azaltarak yapar. İşleme başlamadan önce topikal etkili anestezik pomad sürülür ve yarım saat kadar beklenir, sonra 0,5 cm aralıklarla yapılır. Yaklaşık olarak 15 dakika sürer, işlem sonrası kişi günlük yaşamına dönebilir. Etkisi 4-5 gün sonra başla,15 gün sonra pik yapar, 15 gün sonra nişasta testi yapılarak etkilenmeyen bölgeler görülür ve o bölgelere tekrar yapılır. Maksimum etki sağlayabilmek için total de 200 Ünite kullanmak gerekir.

Koltukaltı botoksu ne kadar süre boyunca etkilidir?

6 ay kadar etkili olmaktadır, ama bu süre kişiye göre değişir.

Terleme(Hiperhydrosis) tedavisinde başka nerelere Botox yapılabilir?

Terlemenin azaltılması için eğer aşırı terleme varsa el ve ayak içlerine de botox yapılabilir.

Migrene bağlı baş ağrısı tedavisinde botoks neden uygulanmalıdır?

Migrenin her çeşidinde değil ama çoğunluğunu oluşturan gerilim tipi migrende ağrıyı azaltmaktadır. Etkisi yine Asetil Kolin-sinir ucu-kas üçgeniyle olmaktadır ve kas spazmlarını azaltarak % 60-70 oranında migren ataklarını sayı ve süre olarak azaltmaktadır. Baş boyun ve ense bölgesine 7-10 arasında bölgeye yapılmaktadır. Eğer kişi fayda görürse 4 ay arayla 3-4 defa tekrarlanmalıdır.

botoks, Botoks'un etkileri, Botoks'un riski nedir?, Botoks'un ömrü nedir?,

© 2018, Mediface Tıp Merkezi. Tüm Hakları Saklıdır.