+905306070360

Kulak Burun Boğaz

Her organın gelişmesi değişik yaşlarda olmaktadır. Burun gelişimini kızlarda 15, erkeklerde 16 yaşında tamamlar ve bu yaşlardan sonra yapılır. Eğer kişinin sağlığını etkileyecek şekilde burun tıkanıklığı var ise daha erken yaşlarda da yapılır.

Yaz ve kış her zaman burun ameliyatı yapıyoruz. Kişiyi esas etkileyen faktör hava sıcaklığıdır. Artık her yerde klimalı ortamın olması her zaman ameliyat yapmaya olanak sağlamaktadır. Ameliyattan 3 hafta sonra denize girilebilmekte, 1 -1.5 aydan sonra güneş gözlüğü takılabilmektedir. Güneş koruyucu gözlüklerle ve şapka takarak rahatlıkla dışarı çıkılabilmektedir

Daha önce ameliyat olmuş olması, beraberinde ikinci ve üçüncü ameliyatların gerekmesi, travmaya bağlı burunun aşırı çökmesi, travma veya daha önceki ameliyatlara bağlı olarak burunda yeteri kadar kıkırdak olmadığı için kulak veya kaburga kıkırdak alınmasının gerekmesi, sadece burun ucu veya burun kemerinin alınması gibi birçok faktör vardır. Bu nedenledir ki estetik burun ameliyatları standart olmayıp çok farklılıklar gösterir.

Ameliyattan sonra hastanın uyacağı talimatlar yazılı olarak verilmektedir. Üç haftadan sonra yürüyüşlere ve hafif egzersizlere başlanabilmekte, bir, bir buçuk ay sonra gözlük kullanılabilmekte, ağır spor ve egzersizlere de ikinci aydan sonra başlanabilmektedir. Darbelere karşı özellikle ilk iki hafta olmak üzere iki ay dikkat etmek gerekir. Tatbiki burnun tam oturması altı ayı bulmaktadır.

Büyük oranda ödemler bir iki hafta içerisinde geçmektedir. İki hafta sonra kişinin çalışma hayatını engelleyecek derecede ödem kalmamaktadır. Burun kemik yapısındaki yani burun üst bölgesindeki şişlikler birkaç ayda inmektedir. Burun ucundaki şişliklerin inmesi altı ay ile bir yılı bulabilmektedir.

Ameliyat sonrası antibiyotik, ağrı kesici, antihistaminikler bir hafta kullanılmaktadır. Burun içi krem ve spreyler üç dört hafta süre ile kullanılmaktadır.

Ameliyattan 5-6 saat sonra bazı hastalar çıkabilmekte bazıları ise ertesi gün tampon çıkarıldıktan sonra çıkarılmaktadır.

Estetik burun ameliyatından sonra alçı bir hafta kalmaktadır. Üçüncü günden sonra alçılı vaziyette ofis işlerine başlanabilmektedir. Alçılar alındıktan sonra yani yedi ile onuncu gün arasında çalışma hayatına başlanabilmektedir.

Birinci hafta sonunda neredeyse yok olacak kadar azalır. Bazı kişilerde hiç morluk oluşmamaktadır. Morluk olur ise 7-10 gün içerisinde geçmekte onuncu gün normal aktif hayatına başlayabilmektedir.

Ameliyata bağlı kan sızıntılarının cilt altına yayılmasından dolayı oluşmaktadır. Özellikle son birkaç yılda gelişen teknikler ve cihazlar sayesinde çok az morluk ve şişlik olmaktadır. Morluklar ameliyat teknikleri ameliyat sırasında hastanın tansiyon durumları ameliyattan sonraki bakım gibi birçok faktöre bağlıdır. Aspirin, bitki çayları, E vitamini, yoğun sarımsak kullanımı gibi durumların iki hafta öncesinden kesilmesi gerekir.

Burun ameliyatlarından sonra tamponlar çıkartılırken çok ağrı olduğu artık tamamen bir şehir efsanesi olarak kalmıştır. Günümüzdeki tamponlar silikon dur ve çıkartılırken çevre dokulara yapışmadığı için hiç ağrı olmaz

Biz delikli burun tamponlarını bir gün sonra almaktayız. Ancak vakanın durumuna göre burun tamponları birkaç gün de kalabilmektedir. Burun tamponu her ameliyattan sonra şart değildir. Tampon kullanılmadığı zamanlar daha sonraki günlerde daha fazla şişlik olduğu için biz bir gece tampon kullanmayı tercih ediyoruz. Tampon kullanılmadığı zaman sızıntılara bağlı olarak zaten burun tıkanmaktadır. Herkesin korkulu rüyası olan tampon çıkarma işlemi artık yapışmayan silikon tamponlar kullanıldığı için ağrısız bir şekilde çıkarılmaktadır.

Bu konuda kesin bir ayırım yoktur. Genellikle burun içi ameliyatlar KBB hekimleri tarafından yapılmaktadır. Estetik burun ameliyatı yanında septoplasti, burun etleri küçültülmesi, sinüzit ameliyatı, horlama ameliyatları kombine olarak KBB hekimleri tarafından tek seferde yapılabilmektedir. Eğer bir plastik cerrahı septoplasti ameliyatını yapıyorsa estetik burun ameliyatını tek başına yapabilir. Bazı plastik cerrahlar burun içi ameliyatı için KBB hekimini ameliyata almaktadırlar. Bu sorunun doğru cevabı bence iyi ameliyat yapan KBB veya plastik cerrahı ameliyatı yapmalıdır.

Gırtlak kanseri tedavisi yüksek oranda başarılıdır. I. ve II. Evrelerde ameliyata gerek kalmadan radyoterapi ile tedavi edilmektedir. Daha ileri evrelerde parsiyel rezeksiyonlar ve radyoterapi ile ses telleri korunarak tedavi edilmektedir.

Burun gelişimini kadınlarda 15,erkeklerde 16 yaşında tamamlar. Bu yaşlardan sonra deviasyon ve estetik burun ameliyatları yapılabilir. Burun tıkanıklığı çok fazla ise bu yaşlardan önce deviasyon ameliyatları da rahatlıkla yapılabilir.

Bademcik ameliyatının mevsimi yoktur. Eskiden polio salgınlarından dolayı yaz aylarında yapılmazdı. Günümüzde böyle bir durum yoktur.

Damak yarıkları şiddetine göre değişmek üzere 5-6 yaşlarına kadar tedavi edilmelidir.

Yüz felci fasiyal sinir ile alakalıdır. Yüz sinirleri beyinden çıkıp kulak içerisinden ilerleyerek kulağımızın ön tarafından yüze dağılır. Yani beyin, kulak ve kulak önündeki tükürük bezi hastalıkları yüz felcine neden olabilir. Hem KBB hem de nöroloji doktorunun muayenesi gerekir.

Ağız kuruluğunun en sık ve en önemli nedeni şeker hastalığıdır. Ağız ve boğaz enfeksiyonları, ateş ise ağız kuruluğunun diğer nedenlerinden bir kaçıdır.

Vertigo hastalarında çevre hareketi veya kişinin hareketinin göz ile takibi arasında kısıtlanmalar olmaktadır. Baş hareketinde iç kulaktaki denge organında sıvı hareketi ile denge merkezleri uyarılmakta ve baş dönmesi olmaktadır. Bu baş dönmesi zaman zaman bulantıya sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda hastaların uzman doktora başvurup genellikle 2-3 gün loş bir ortamda çok fazla hareket etmeden dinlenmeleri önerilmektedir.

Streptomisin, gentamisin gibi aminoglikozid grubu ilaçlar en sık işitme kaybına yol açan ilaçların başında gelmektedirler. Daha sıklıkla diğer grup ilaçlarda neden olabilir. İlaçları kullanmadan önce uzman doktorlara başvurmanız önerilir

Kulak kiri sert ise işitme kaybı görülmez. Su kaçıp şişmesi durumunda işitme kaybına ve blokaja neden olur. Unutmamalıyız ki insanların çoğu kulak pamuğu ile kulak kirlerini temizlediğini zanneder fakat kulak pamuğu veya kulak çöpü kulak içerindeki kirleri daha da geriye itmektedir. Bu kulak kirlerin temizlenmesi aspire edilmesi gerekir bu işlemde 1-2 dakika süren tamamı ile ağrısız ve acısız bir işlemdir.

Travmatik kulak zarı perforasyonlarında spontane iyileşme oranı %70dir.Kulak yaması dediğimiz onarılma işleminden sonra başarı oranı %90a çıkar.

Bebek doğduğu andan itibaren işitme testleri objektif olarak yapılabilir. Bir şüphe anında en kısa zamanda otoakustik emisyon ve BERA dediğimiz kulak testlerinin yapılması gerekir.

Bu testler bizler bebeğiniz işitmesi hususunda en kesin ve net sonuçları vermektedir.

© 2018, Mediface Tıp Merkezi. Tüm Hakları Saklıdır.