+905306070360

Saç Ekimi Uygulaması

Saç Ekimi öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle hastamızın sağlık durumuyla ilgili rutin değerlendirme ve testler yapılır. Hastamızın mevcut hastalıkları ve kullandığı ilaçlar değerlendirilir. Bu ilaçların saç ekimi operasyonuna engel teşkil edip etmediği belirlenir. Örnek vermek gerekirse aspirin kullanan bir hastanın saç ekimi operasyonundan en az 1 hafta öncesinden aspirin kullanımını bırakması gerekir. Ayrıca hastanın herhangi bir deri problemi olmadığına ve saçların genetik sebeplerden dolayı döküldüğü teşhis edildiği zaman saç ekimi operasyonuna onay verilir.

Saç ekimi operasyonu ne kadar sürmektedir?

Saç ekimi operasyon süresi, ekim yapılacak bölgenin büyüklüğüne, hastanın donör sayısına yani ekilecek saç teli sayısına göre değişiklik göstermektedir. Operasyon süresi genellikle 6-8 saat sürmektedir.

Saç ekimi işlemi ağrılı acılı bir operasyon mudur?

Saç ekimi işlemi genellikle lokal anestezi altında yapıldığından işlem süresi boyunca hastamız hiç ağrı ve acı hissetmemektedir.

Saç ekiminde ekilecek kök sayısı hangi etkenlere bağlıdır?

Saç ekimi işleminde ekilecek kök sayısı tamamıyla hastamızın donör bölgesinden alınacak saç teli sayısına hem de ekilecek bölgenin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

Tamamıyla kel olan yani ekilecek kök sayısı 3500/4000 kökten fazla olan kişilerde nasıl bir yol izlenmelidir?
3500-4000 kök sayısından fazla ihtiyaç bulunan hastalarda genellikle 2 yol izlenmelidir.

1. Seçenek: Hastamızın donör bölgesinden maksimum saç kökü alınıp hastanın isteklerine bağlı olarak sadece ön taraf veya sadece arka tarafa ekim yapılabilinir veya alınan maksimum kök bütün saça homojenik olarak ekilebilir. 1. seanstan sonra yaklaşık 12 ay kadar beklenip 2. seans uygulanır ve yine hasta istekleri doğrultusunda geri kalan bölgelere ekim yapıla bilinir böylece 2 seansta yaklaşık 7000-8000 kök ile tamamıyla kel olan bölgenin ekimi tamamlanmış olup hastamızı tatmin edecek düzeyde ekim yapılmış olur

2. Seçenek: Hastamızın donör bölgesinden maksimum saç kökü alınıp geri kalan saç kökü ihtiyacı hastamızın vücudundan temin edilmektedir. Genellikle kök ihtiyacı sakal ve göğüs bölgesinden alınarak tek seansta maksimum sayıda saç ekimi yapılabilir.

Saç ekimi neden hastanede steril bir ortamda yapılmalıdır?

Saç ekimi işlemi basit ve küçük bir işlem gibi gözükse de son derece dikkatli ve hijyenik ortamlarda yapılması gereken detaylı bir işlemdir. Bu işlem sırasında hastanın saç derisi altına ekim yapıldığı için işlem sırasında hijyenik olmayan ortamlarda enfeksiyon kapma riski son derece yüksektir.

Steril ameliyathane de uzman ellerde yapılmayan saç ekimi operasyonun riskleri ve hastaya zararları nelerdir?

Hijyenik olmayan ve uzman doktorlar tarafından yapılmayan saç ekiminin sonuçları hastalar için ağır olabilir. Ameliyathane ortamında yapılmayan işlemlerde en büyük risk hastanın enfeksiyon kapma riskidir. Enfekte olan bölgede saç kökleri tutmaz ve kesinlikle işlem başarılı olamaz. Ameliyathane ortamında kullanılan bütün cihaz ve aletler her işlem sonrası sterilizasyon aşamasından geçmektedir dolayısıyla hastanın bulaşıcı hastalık kapma ve enfekte olma riski en aza indirilmiş olur. Steril olmayan ameliyathane dışı ortamlarda işlem yaptıran kişilerin sağlıklarını, paralarını ve vakitlerini kaybetme riski son derece yüksektir.

Saç ekimi operasyonu prosedürleri nelerdir?

Saç ekimi yaptıracak kişi operasyon öncesi en az 2 seans görüşmeye çağrılır

Saç ekimi işlemine karar verildikten sonra gerekli testler yapılır ve hastanın istekleri doğrultusunda hangi bölgeye ne kadar saç ekileceği, kişinin istediği saç çizgisi ve saç sıklığı belirlenir.

Operasyon sabahı ekim yapılacak kişinin saç kökü donör bölgesi tıraş edildikten sonra son doktor muayenesi gerçekleştirilir ve ameliyathaneye alınır.

Donör sayasına bağlı olarak min 2-3 saat içerisinde saç kökü alım ve ayrım işlemi tamamlanır.

Bu işlemlerden sonra ekim prosedürüne geçilir ve saç kökleri hedeflenen bölgelere hedeflenen sıklıkla kalem tekniği uygulanarak ekilmeye başlanır. İşlem sırasında hasta lokal anestezi etkisiyle herhangi bir acı sızı hissetmemektedir. İşlem bitiminde ekim yapılan bölge ve saç kökü alınan bölge steril bir şekilde temizlenir ve gerekli ölçüde bandajlanır.

Saç ekimi işlemi saçları tıraş etmeden yapılabilinir mi?

Saç ekimi işlemi hastaların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda saçlar tıraş edilmeden de yapılabilir. Genellikle hastaların tıraş edilmesinin sebebi ise ekim yapılacak bölgenin daha net görülmesi ve sağlıklı sonuçlara daha kolay ulaşılabilmesi içindir. Tıraş edilen bölgede ekim yapan kişi çok daha sağlıklı çalışacağından ekimin sıklık derecisini ve ekim yaptığı bölgenin durumunu çok daha iyi bir şekilde görebilmektedir.

Saç ekimi sonrası gün gün yeni saçlarımızın çıkma aşamaları

Saç ekimi işlemi sonrasında ekilen bölgede küçük kan pıhtıları oluşması gayet normaldir. Bu yara ve kabuklar 7-10 gün içerisinde tamamıyla kaybolacaktır. 10.günden sonra ekim yapılan bölgedeki saçlar belirgin bir şekilde görülebilir. 1. ve 2. aylarda hastalarımızın cilt durumuna göre ekilen saçlarda dökülme yaşanması gayet normal ve sağlıklı bir olaydır.2. ay içinde şok dökülme evresinden sonra yeni ekilen kökler tekrar çıkmaya başlar ve sağlıklı olarak uzayarak 6. aya kadar evrimini tamamlar. Bunun yanı sıra donör bölgesi dediğimiz kulak üstü bölgeler ve ense üstü bölgelerde bulunan saç kökleri dökülmeye programlı olmadığı için 1. aydan sonra tekrar eski sıklığına kavuşur ve sağlıklı uzamasına devam eder.

Saç ekimi sonrasında herhangi bir ağrı sızı hisseder miyiz veya ödem oluşur mu?

Genellikle saç ekimi işlemi sonrasında ilk gece hastalarımızın ağrı hissetmeleri gayet normaldir. 6-8 saatlik bir cerrahi işlem geçiren bölgenin ağrıması ve sızlaması normal karşılanır ilk gece verilen ağrı kesici ilaçlar hastanın fazla acı ve ağrı hissetmesini engeller. Hastalarımızın gece rahat uyuması için verilen boyunluklarda ilk gece görülen küçük kan izleri ise gayet normaldir. Saç ekimi işlemi sonrası ödem oluşumu işlemin yapıldığı bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Alın bölgesinde veya tepe bölgesinde 3. ve 4. günde ödem görülebilmektedir. Hastalarımızın evde istirahat etmesine bağlı olarak 7. güne kadar ödem tamamıyla kaybolmuş ve vücuttan atılmış olacaktır.

Saç ekimi sonrası dikkat etmemiz gereken unsurlar nelerdir Ekim işlemi sonrasında bakım nasıl yapılmaktadır?

Saç ekimi operasyonu sonrasında hastamızın cilt yapısına bağlı olarak 24 saat sonra ekim yapılan su teması olabilir.ilk zamanlarda ekilen bölgenin darbelerden ve güneşten korunması şarttır. Saç Ekiminden 24 saat sonra ilk yıkamanız uzman ekip gözetiminde yapılacaktır. Evde yapılacak olan yıkamalardan sonra havlu ile sert şekilde kurutma yapılmamalıdır ayrıca kurutma makinesi kullanılmamalıdır. Eğer dışarı çıkılacaksa ekim yapılan bölgeye temas ettirilmeyecek şekilde bir bandana veya geniş şapka kullanılabiliniz. Tedavi süresince yatarken ekim yapılan bölgenin yastığa veya yatağa temas etmemesi için sırt üstü yatmanız tavsiye edilir ayrıca yatarken ense bölümünü dolduracak seyahat yastıklarına benzer şişme yastık kullanılması tavsiye edilir. Ekilen yeni saçlar 20 günden sonra makas yardımıyla kısaltılabiliniz yaklaşık 45 -50 gün sonra ise her türlü kuaför işlemi uygulamakta bir sakınca yoktur. Sportif aktivitelere en az 45 gün süresince ara vermeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca saç ekiminden sonra aspirin gibi kan sulandıran ilaçların kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Uzman doktorunuzun sizlere verdiği ilaç listesi ve kremleri verilen zaman diliminde kullanmanız saçlarınızın iyileşip sağlıklı büyümesi açısından çok önemlidir.

Saç ekimi fiyatları hangi sebeplere bağlı olarak değişmektedir?

Saç ekimi operasyonu fiyatları kişinin ekim yapılmasını istediği bölgenin büyüklüğüne, ekilecek saç kökü sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Fiyat değişikliklerine bazlı karşılaştırma yaparken operasyonun yapıldığı yerin steril hijyenik bir yer yani ameliyathane ortamı olmasına, işlemi yapacak olan ekibin ve doktorun tecrübesine ve aldığı eğitimlere bakılması tavsiye edilmektedir. Sağlık Bakanlığı denetiminden geçmemiş herhangi bir ev, oda ve muayenehane bu işlemler için kesinlikle hijyenik, steril ve uygun yerler değildir. Sağlık Bakanlığı ameliyathane dışındaki hijyenik ve steril olmayan diğer yerlerde cerrahi herhangi bir işlem yapılmasını yasaklamıştır.

Ekilen saçlar dökülür mü?

Saç ekimi işleminde ekilen saçlar operasyon sonrası bakım ve muayeneler düzenli yapıldığı takdirde bu süreçte saç köklerine herhangi bir darbe ve temas gelmedikçe dökülmemektedir.

Hair Pen ile minimum ödem, minimum kanama, minimum ağrı ve aynı alana çok daha sık Saç Ekimi mümkün

Günümüz teknolojisinde, Saç Ekimi Araştırmaları, çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. DHI Saç Ekimi (Direk Saç Ekimi) yöntemi de, bu gelişmelerden biridir Saç, göğüs ve sakal kıllarının, özel yapım 0,5­0,7 mm çapındaki FUE iğneleriyle çıkarılarak, Saç Ekim Kalemi olarak bilinen, Hair Pen / Choi (Saç Ekim Kalemi) İğne içerisine yerleştirilmesi ve direk olarak, el değmeden, saç ekimi yapılacak deri altına, istenilen yön verilerek yapılan saç ekim işlemidir.

DHI Saç Ekimi' nde; Saçlar, direk olarak, kalemle yön verilerek yerleştirildiği için, kesinlikle kanama olmaz ve ertesi günü yıkama işlemi yapılabilir.1 hafta gibi kısa sürede tamamen iyileşme işlemi tamamlanır. Dhi Saç Ekimi,çok sık Saç Ekimi, Sakal Ekimi ve Kaş Ekimi için önerilir.

FUE ile DHI saç ekimi arasındaki farklar

1-FUE Saç Ekimi Yönteminde, 1 cm kareye 30 saç yerleştirebiliyorsanız, DHI Saç Ekimi Yönteminde, 75­100 saç yerleştirebilirsiniz. FUE Saç Ekimi Yönteminde, Saç Ekim yapılacak alana, önceden saçların yerleştirileceği delikler açıldığı için, delik içinde kan pıhtılaşması oluştuğundan dolayı, Saç çıkma yüzde oranı % 10 düşmektedir. DHI Saç Ekimi yönteminde, Saç Ekim İğnesiyle, direk cilt altına, hem delik açtığı ve hem de el değmeden saçları cilt altına yerleştirdiği için, başarı yüzde oranı daha yüksektir.

2-Fue kesi yöntemi jilet ile açılan kesiler nedeniyle içine yerleştirilen saç köklerinin tutma oranı kalem yöntemine göre kıyaslanamayacak derecede azdır.

3-Fue kesi yönteminde tamamıyla saç dökülmemiş bölgeleri sıklaştırmak kalem yöntemine oranla çok zordur çünkü seyrek saçların bulunduğu bölgeleri kesi atılması hali hazırda bulunan saç köklerine zarar vermektedir. Kalem yönteminde ise mm lik kalemlerin ucuna yerleştirilmiş saç kökleri istenilen yere istenilen sıklıkla ekilebilir ve hali hazırda bulunan saç köklerine zarar gelmez.

4-Bu nedenle saçında erken yaşta dökülme başlayan kişiler işlemi yaptırmak için saçlarının tamamıyla dökülmesini beklemek zorunda kalmazlar. Belli bir bölgesi seyrekleşen kişiler kolaylıkla istedikleri zaman o bölgeyi istenilen sıklıkta doldurabilirler.

5-Kalem yöntemi sonrasında kesi yöntemi sonrası gibi saçların ekim olduğu kesinlikle belli olmamaktadır.

6-Sonuç odaklı bakıldığında açılan kesinin içine yerleştirilip bir kökün tutma ihtimali kalem yöntemiyle derinin direk altına yerleştirilen saç kökünün tutma ihtimali arasında %10-. %20 verimlilik farkı gözle görülmektedir. Kalem yöntemi uygulama sonrasında bakımlar düzenli yapıldığında fire sayısı eski kesi yöntemlerine göre son derece azdır.

7-Kesi yöntemi ile yapılmış saç ekimi sonrası oluşan kanlı görüntü kalem yönteminde minimum düzeyde görülmektedir. Kesi yöntemine oranla kalem yönteminde saçlar ertesi gün zarar görmeden yıkanabilirler. Ayrıca kesi yöntemi sonrasında kafa derisinde yara izi veya deformasyon izi kalma oranı yüksektir.

8- Saç köklerinin yönü en az ekim başarısı kadar önemli bir etkendir. Saç köklerinin yönü saçlarınız uzayınca istenmeyen yönlere doğru uzuyorsa sağ veya sol tarafa yatırmaya çalıştığınızda şekil almıyorsa yanlış yöne ekilmiş demektir. Kalem yöntemi ile saç köklerinizin yanlış yöne ekilmesi riski ortadan kalkmış oluyor.

9-Fue kesi yöntemi sonrası kişinin kafasında büyük ölçüde ödemler oluşmaktadır ve oluşan bu ödemler 3-4 gün içerisinde kişinin gözlerine ve yüzüne veya yatış pozisyonuna bağlı ensesine inmesine neden olur buda kişinin normal yaşama dönme süresine 10 gün-15 güne kadar çıkartabilir. Kişi ancak 10. Gün sonunda ödemleri ve yaraları iyileştikten sonra normal yaşamına dönebilir. Kalem yönteminde ise minimum ödem ve yara olacağından kişi 2. Gün normal iş yaşamına ve sosyal yaşamına dönebilir.ilk 10 gün spor, deniz güneş gibi aktivitelerden

10-Kalem ile ekim yöntemi Fues kesi yöntemine oranla en az 2 saat daha erken bitmektedir. Fue kesi yönteminde kökler ekilmeden önce saç derisinde kesi açma seansı 1-2 saat arası sürmektedir ekim işlemi açılan daha sonra başlamaktadır. Kalem yönteminde ise alınan saçlar direk kalemlerle ekildiği için herhangi bir kesi açma işlemi uygulanmamaktadır.

DHI Saç Ekimi Avantajları

 • Kesme yok
 • Dikiş yok
 • Sakal ve Göğüs kıllarından kök aktarma imkanı
 • Bayanların ekimlerinde saç kesme işlemi yok
 • Kanama yok
 • Fire yok
 • Hiç İz yok
 • Daha sık saç ekim imkanı
 • Daha doğal bir görünüm
 • İstenilen tarafa yön verme imkanı
 • Daha fazla doku transferi
 • Kısa sürede iyileşme
 • Seanslar arasında bekleme yok

FUE SAÇ EKİMİ, Fue yöntemi, Mikro Motor ucu, Lokal anestezik ilaç, Fue saç ekiminin avantajları,

© 2018, Mediface Tıp Merkezi. Tüm Hakları Saklıdır.